«

»

آذر ۰۶ ۱۳۹۴

ثبت جهانی ارسباران گامی برای توسعه گردشگری، رشد اقتصادی و حفاظت از منابع طبیعی

۵۱
کلیبر – معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور بر ضرورت مشارکت مردم و مسئولان محلی در تسریع ثبت جهانی جنگل های ارسباران تاکید کرد.
به گزارش خبرنگار مهر، ارسباران ناحیه کوهستانی وسیعی در شمال آذربایجان شرقی است که از شمال کوه قوشا داغ در جنوب اهر تا رود ارس گسترده است بطوریکه در شرق با شهرستان های مشگین‌شهر و مغان، در جنوب با شهرستان سراب و در غرب با شهرستان های تبریز و مرند هم مرز است و یونسکو در سال ۱۹۷۶ بخشی از اراضی این منطقهرا بعنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره ثبت کرد که این ذخیره‌گاه در کوهستان های قفقازی ایران نزدیک مرز کشورمان با جمهوری آذربایجان و ارمنستان قرار دارد.

این منطقه با قرار گرفتن در بین مناطق خزری، قفقازی و مدیترانه ای، کوه هایی تا ارتفاع دو هزار و ۲۰۰ متر، علفزارهای آلپی، دشت های نیمه‌خشک، مراتع و جنگل ها، رودها و چشمه‌ها را شامل شده و محل زیست جمعیت بالایی از کوچ نشینان است که بطور معمول در مناطق حائل و انتقالی ارسباران زندگی می‌کنند.

فعالیت‌های اقتصادی در منطقه ارسباران شامل کشاورزی، دامداری، باغبانی، زنبورداری، صنایع دستی و گردشگری است و در بخش های شهری فعالیت های تجاری نیز در جریان است و همین ویژگی ها موجب اهمیت این جاذبه طبیعی شده و ثبت جهانی آنرا بیش از پیش ضروری می سازد، موضوعی که در بازدید معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور از منطقه نیز مورد توجه قرار گرفته است.

لزوم مشارکت مردم ومسئولان محلی برای تسریع ثبت جهانی ارسباران

معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور پیش از ظهر پنجشنبه با تاکید بر ویژگی های منحصر بفرد ارسباران برای ثبت در فهرست جهانی، تقاضا و مشارکت مردم و مسئولین محلی را برای شتاب بخشیدن به پروژه ثبت جهانی در تکمیل و اصلاح ایرادات پرونده جنگل های ارسباران ضروری دانست.

محمد حسن طالبیان با بیان اینکه در حال حاضر سه پرونده در کل کشور برای معرفی به یونسکو در حال تکمیل است و تنها دو پرونده شانس معرفی به یونسکو را خواهد داشت، افزود: رقابت برای ارائه پرونده به یونسکو از طرف استان های مختلف جدی است.

وی در ادامه سخنان خود گفت: باتوجه به ویژگی های پرونده ارسباران امیدواریم جنگل های ارسباران یکی از این دو پرونده و نماینده ایران در یونسکو باشد چرا که این منطقه از منظر فرهنگی و طبیعی بسیار استثنایی است و وجود حداقل ۱۰ گونه منحصر به فرد فلور گیاهی جهان در ارسباران نمونه ای از این ویژگی های انحصاری منطقه است.

۵۰
معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور تصریح کرد: یک سال پس از مطرح شدن پرونده جهانی کویر لوت در یونسکو تعداد گردشگران این منطقه سه برابر شده است و بر همین اساس پیش بینی می کنیم پس از مطرح شدن و ثبت جهانی جنگل های ارسباران این منطقه به مهمترین مقصد جهانی گردشگران تبدیل شود.

وی با ابراز امیدواری نسبت به ایجاد زمینه های حفاظت جامع از تاریخ، فرهنگ و محیط زیست ارسباران برای بهره برداری از ظرفیت های منطقه با مدیریت خوب و یکپارچه و با تاکید بر حفظ منابع طبیعی گفت: جنگل های ارسباران در صورت ثبت جهانی به عنوان بخش ارزشمندی از منابع طبیعی دنیا مطرح می شود و تمام دنیا نسبت به حفظ و توسعه آن متعهد می شوند.

طالبیان مشارکت و تبادل تجربیات بین المللی برای حفظ جنگل ها و محیط زیست را از دیگر جوانب مثبت ثبت جهانی شدن منطقه ارسباران در فهرست آثار جهانی دانست و خاطر نشان کرد: کلیه دستگاه های دولتی و مردمی برای تعالی منطقه متفق­القول هستند تا شاهد تحولی جهانی برای منطقه ارسباران و آذربایجان شرقی باشیم.

معاون میراث فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری توجه دو چندان برای حفظ، مرمت و بهره مندی از ظرفیت آثار تاریخی موجود در منطقه ارسباران را با توجه به پرونده ثبت جهانی یاد آور شد و گفت: برای مناطقی با این حجم از اهمیت اعتبار مستقلی از مجلس برای حفاظت و توسعه کیفی آثار تاریخی در نظر گرفته شده است.

ثبت جهانی ارسباران گامی برای توسعه گردشگری، رشد اقتصادی و حفاظت از منابع طبیعی

فرماندار کلیبر هم در این سفر با اشاره به نگرانی های که در بین مردم محلی برای جهانی شدن جنگل های ارسباران وجود دارد، اطمینان داد: ثبت جهانی شدن نه تنها محدودیتی نخواهد داشت بلکه در بلند مدت توسعه گردشگری و رشد اقتصادی و حفاظت از منابع طبیعی منطقه ارسباران را بدنبال خواهد داشت.

فریدون بابایی در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: استفاده از ظرفیت های منطقه ارسباران در حوزه های مختلف چون جاذبه های طبیعی و اماکن تاریخی می تواند نقش مهمی در جذب گردشگران و در نتیجه رشد و توسعه همه جانبه و بهبود شرایط زندگی و معیشت مردم منطقه داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × یک =