«

»

شهریور ۱۷ ۱۳۹۵

ترویج و توسعه فرهنگ و هنر بومی فصل مشترک فعالیت های صدا و سیما و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان

22

محمد محمدپور گفت: موضوع فرهنگ، هنر و آداب و رسوم بومی باید بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و باید زمینه را به گونه ای فراهم کرد تا  فرهنگ بومی و فولکلوریک ما، برای تاثیرگذاری بیشتر  در زندگی امروزی و گسترش پیوندها بین نسل های گذشته و حال با زبان هنر، فرصت و مجال داشته باشد.

وی افزود: جشنواره منطقه ای عکس، فیلم و فیلمنامه کلیبر ظرفیتی را ایجاد می کند تا سبک زندگی مردم منطقه ی ارسباران که برخاسته از فرهنگ بومی آن منطقه است به تصویر کشیده شده و معرفی گردد.

محمدپور گفت: منطقه ارسباران و کلیبر با توجه به  برخورداری از جاذبه های خاص گردشگری و ضرورت معرفی جاذبه های فرهنگی و گردشگری منطقه برای برگزاری جشنواره عکس و فیلم کوتاه و فیلمنامه بسیار مناسب است.

وی اظهار امیدواری کرد این جشنواره بتواند در معرفی آداب و رسوم و تعاملات مردم و نگرش فرهنگی مردم و نقش این منطقه در صیانت از سرحداد کشور و ارزش های انقلاب اسلامی را معرفی نماید.

وی با تاکید بر اینکه به رشد متوازن همه شاخص های حوزه فرهنگ و هنر اعتقاد دارد، گفت: تحقق برنامه های توسعه در گرو باروری حوزه فرهنگ و برنامه های فرهنگی است.

محمدپور افزود: اگر در حوزه ی فرهنگ و هنر شاهد رشد متوازن و کیفی گرایی باشیم بدون شک به سمت تولیدات فرهنگی و هنری نیز حرکت خواهیم کرد و تولید در این حوزه به نوبه ی خود باعث تحرک و پویایی و ایجاد جریان فرهنگی در جامعه خواهد شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلام استان ترویج و توسعه فرهنگ و هنر بومی را فصل مشترک فعالیت های صدا و سیما و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان عنوان کرد و گفت: نقش صدا و سیما در معرفی فرهنگ بومی و فولکلور بی بدیل و تعیین کننده است.

مدیرکل صدا و سیمای استان نیز در این نشست گفت: استفاده از شبکه‌ی استانی برای ترویج ارزش ها و همچنین تبیین و ترویج فرهنگ ارزشمند بومی  باید مورد توجه قرار گیرد و  برنامه‌ریزی بیشتری از سوی شبکه‌ی استانی برای برنامه‌سازی با موضوع سرمایه‌های فرهنگی، زبان، آداب و رسوم انجام گیرد .

وی ظرفیت و پتانسیل هنری شهرستانها را بسیار غنی عنوان کرد و گفت: توجه به شهرستانها و معرفی پتانسیل هنری آن ها از جایگاه ویژه ای در رسانه ی ملی برخوردار است .

براساس این گزارش جشنواره یاد شده در سه بخش مسابقه، جنبی و مهمان با شرکت هنرمندانِ استان های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی،اردبیل،زنجان و گیلان، بیست و سوم تا بیست و ششم شهریورماه جاری در شهرستان کلیبر برگزار می شود.

ترویج و تبیین جایگاه ویژه ی عشایر و روستائیان منطقه در تصمیم گیری های خرد و کلان، تبیین و ترویج فرهنگ، سنن و آداب و رسوم بومی روستائیان و عشایر منطقه و نقش روستائیان و عشایر منطقه در تبیین و ترویجِ ارزش های اسلامی و اخلاقی از اهداف برگزاری این جشنواره است.

همچنین تبیین نقش روستائیان و عشایر منطقه در دفاع مقدس، نقش آئین ها و رسوم بومی روستائی و عشایر منطقه در زندگی امروزی آنها، تبیین نقش و جایگاه روستائیان و عشایر منطقه در تولید سرانه استان و تبیین نقش و جایگاه روستائیان و عشایر منطقه در جذب گردشگر از دیگر اهداف این جشنواره فرهنگی و هنری محسوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 + 4 =