«

»

اردیبهشت ۲۱ ۱۳۹۴

برشی از برخی گفتگوها از کتاب سینمای ایران مجموعه گفتگوهای عارف محمدی منتقد و مستندساز

ketab
بهروز وثوقی
اما به مارلون براندو خیلی احترام می گذاشتم برای اینکه سبک بخصوصی داشت و سبکش هم در تاریخ ثبت شده است. دوست نداشتم از کسی تقلید کنم اما او را ستایش می کردم و کارهایش را تعقیب می کردم. راجع به او می خواندم و می خواستم بدانم که چطور سینما را شروع کرده و چه کارهایی کرده. سعی می کردم که از راه درستی وارد کار سینما شوم و بتوانم برای خودم سبکی پیدا کنم.
رضا بدیعی
با فیلم‌سازهای زیادی کار کردم؛ مثل آلفرد هیچکاک، رابرت آلتمن و مرد دیوانه و سرسختی به نام سام پکین‌پا.
ویدا قهرمانی
که شوهرم مخالف حضور من در سینما بود. ولی خاچیکیان آنقدر در باره اهمیت بازی در این فیلم توضیح داد که شوهرم را مجاب کرد تا من بتوانم در فیلم بازی کنم
محمد علی کشاورز
. اتفاق جالبی که افتاد این بود که در یک صحنه من و آنتونی کویین با هم بازی داشتیم. صحنه هم خارجی بود. داشتیم کار می کردیم که یکدفعه مدیر فیلمبرداری فیلم کات داد. دو دقیقه بعد گفت حالا شروع کنید. ما شروع کردیم. بعد که تمام شد پرسیدیم که چرا کات دادی ؟!!!!!…..
عباس کیارستمی
ما در یک نمای ثا بت وطولانی و با احترام بیشتری که به نگاه تماشاگر داریم اجازه می دهیم که او لنز خودش را پیدا کند و با نگاه خودش جستجو و کشف کند.
ناصر تقوایی
فراموش نکنید سینمای فرهنگی در صورتی می تواند در ایران شکل بگیرد که اول یک ذهنیت فرهنگی در جامعه نسبت به سینما رشد کند
شاپور قریب
من زندگیم را در راه سینما حرام کردم و باید به کار نوشتن ادامه می دادم.
علیرضا داود نژاد
فیلمهایی داریم در این بیست ساله که بدون اتکا به سوپراستار و فرهنگ خشونت توانسته اند انبوه مردم را به سالن سینما جذب کنند.

مجید مجیدی
همیشه سینما خیلی از ادبیات جلو افتاده و یا به نوعی با ادبیات همخوانی ندارد و فاصله خیلی افتاده است اگر ادبیات یکجوری وارد جریان سینما بشود شاید بتواند تغییرات بسیاری بوجود آورد.

فاطمه معتمد آریا
یعنی بلافاصله بعد از بازی در یک نقش جدی در یک فیلم کمدی بنام ” تحفه ها ” ساخته ابراهیم وحید زاده بازی کردم و بعد از آن هم در یک نقش کوتاه در فیلم دیگری ظاهر شدم و مرتب سعی کردم قواعدی را که میخواهند برایم تعیین کنند بشکنم.
اصغر فرهادی
زندگی می کنم تا فیلم بسازم، فیلم نمی سازم که زندگی کنم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + هفت =