«

»

آبان ۰۵ ۱۳۹۴

آبگوشت نذری هیات زنجیرزنان قمر منیر بنی هاشم حضرت ابوالفضل العباس مسجد جامع درسومین روز شهادت سالار وسرور شهیدان و۷۲تن از یاران با وفای ش در کلیبر

۹۷
نذری عاشورا به شرکت‌کنندگان در مراسم که هیچ، به همه‌ی آن‌هایی که در خانه مانده‌اند، بیماران، از پا افتاده‌ها و … هم می‌رسد.
به نقل ازسئحراما؛ سنت خیرات ناشی از برکت آن است که یکی از بزرگ‌ترین آن‌ها در محرم اتفاق می‌افتد. به یاد لب تشنه‌ی امام حسین(ع) و کودکانش، خیرات نوشیدنی و سیراب کردن مردم عزادار از پراهمیت‌ترین سنت‌هاست.
۹۵
اطعام و خیرات و پهن کردن سفره که هم برکت دارد و هم ثواب، در این دهه نوعی تقدس دارد که عزاداران را نسبت به آن متعهد می‌کند. جای تعجب دارد که در تمام این سال‌ها هیچ موضوعی نتوانسته تأثیری بر خیرات و نذورات مردم بگذارد و هر ساله پربارتر و مفصل‌تر از گذشته سفره‌های نذری گسترده می‌شود .
۹۴
همزمان با سومین روز شهادت امام حسین (ع) هیأت زنجیرزنان قمر منیر بنی‌هاشم (ع) مسجد جامع کلیبر نیز که در سال‌های اخیر آبگوشت نذری‌اش مشهور شده است، این سنت حسنه را ادامه و به بیش از ۳۰۰۰ خانوار در کلیبر آبگوشت نذری داد.
۹۶
برای طبخ این مقدار آبگوشت؛ ۲۲ گوسفند که همگی از سوی شهروندان کلیبری نذر شده بود، ذبح شده است.
۹۱
ذبح گوسفندان، عموماً در روز عاشورا و در مقابل دسته‌ی زنجیرزنی این هیأت نسبتاً قدیمی و با سابقه‌ی شهرستان کلیبر اتفاق افتاده است.
سایر هزینه‌های این نذری نیز توسط بانیان هیأت و نذورات مردم تامین می‌شود.
۹۳
برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرام سئحراما اینجا را کلیک کنید.
تصاویر زیر از آقایان؛ حمید دیده، احسن زارعی و مهدی مهدی‌زاده در باره‌ی این است:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 1 =